MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy język dawnych Prusów nadal istnieje? Wyjaśniamy

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Plemiona Prusów, które niegdyś zamieszkiwały dzisiejszą krainę Warmii i Mazur, dawno zniknęły z kart historii i geografii, ale co się stało z ich językiem? Czy zostały jakieś ślady ich mowy? To zadanie dla historyków języka, dr Piotr Szatkowski jest nielicznym badaczem tego fenomenu, posłuchajmy, jaki jest obecny stan badań nad mową starożytnych Prusów.

Prusowie, zamieszkiwali teren południowo-wschodniego wybrzeża Bałtyku, czyli obecne tereny województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, oraz Okręg Królewiecki i część Litwy. Były to ludy bałtyckie, przez Rzymian określani jako Estowie, z którymi utrzymywali wymianę handlową.

Skąd się Prusowie wzięli?

Prawdę mówiąc nie wiele wiemy. Nie mamy pojęcia, kiedy zamieszkali na tych ziemiach, najprawdopodobniej, plemiona, jakie znamy, czyli Galindowie, Pomezanie, Pogezanie, Sasini, Nadrowianie, Sambijczycy, żyły na przybałtyckim terenie od tysiącleci. Pewną zagadką, jest jednak tysiącletni zanik działalności grodzisk w połowie pierwszego tysiąclecia przed Chrystusem. Najnowsze możliwości badań, oparte na DNA, powinny niebawem rozwiać wszelkie wątpliwości.

Początek zagłady

Jedno jest niewątpliwe, we wczesnym średniowieczu, ciągłe, wzajemne utarczki graniczne z ziemiami słowiańskimi, sprowadziły na Prusów zagładę. Niedający sobie rady z łupieżczymi wycieczkami Prusów na Mazowsze, Książę Konrad Mazowiecki, podjął decyzję o ściągnięciu Zakonu Najświętszej Marii Panny dla wsparcia w walkach z Prusami.

Decyzja była zabójcza dla Prusów i jak wiemy ściągnęła później, wiele problemów na Polskę. Państwo krzyżackie było świetnie zorganizowanym, nowoczesnym organizmem i mimo walecznego oporu, zagnieżdżonych w bagiennej puszczy, ale pozbawionych centralnej władzy, plemion pruskich, w miarę sprawnie okiełznało wszelkie bunty, mieczem, polityką i pieniądzem.

Transformacja

Obyczaje i język Prusów znamy dopiero dzięki opisom krzyżackim. To wtedy postały pierwsze słowniczki, niezbędne do procedur dyplomatycznych, opisy obyczajów i dokumenty biurokratyczne. Zgaszono, co i rusz wzniecane powstania, ziemie Prusów spustoszyła wojna. Pruscy notable, skusili się na korzystne nadania ziemskie i coraz chętniej współpracowali z Państwem Zakonnym, przechodząc wraz z poddanymi na chrześcijaństwo, które jakby nie patrzeć, stanowiło wielki skok cywilizacyjny, podobnie jak wcześniej u Słowian.

Regres

Zaczął się regres języka pruskiego, elity pruskie się niemczyły, by dostąpić apetycznych zaszczytów, opustoszałe ziemie były kolonizowane przez przybyszów z Niemiec, a potem z Mazowsza. Populacja Prusów przed najazdem, nie była imponująca, wojny, najazdy, zarówno krzyżackie, mazowieckie i litewskie, bardzo przerzedziły szeregi autochtonów. Reszty dokonały cykliczne zarazy wieków późniejszych.

Emigracja

Wielu Prusów nie skorzystało z ofert krzyżackich i emigrowało, najwięcej za miedzę, na Mazowsze, choć znane są też inne europejskie kierunki. I właśnie, na Mazowszu, możemy znaleźć wiele wsi, które mogą korzenie swojego DNA wynosić o Prusów.

Czy język pruski jeszcze istnieje?

A jak wygląda obecny stan świadomości językowej spadkobierców tego już teoretycznie nieistniejącego ludu, posłuchajmy dr. Piotra Szatkowskiego, który nie tylko z zawodu, ale i osobistej pasji badawczej, zgłębia tajniki zapomnianego języka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy język dawnych Prusów nadal istnieje? Wyjaśniamy - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na wegorzewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto