Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Odśnieżanie chodnika - czyj to obowiązek?

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
Polska Press
Kto powinien sprzątać chodnik? Chodzi nie tylko o odśnieżanie, ale i o ogólne utrzymywanie jego czystości. W czyim obowiązku jest utrzymanie czystości na chodniku i jakie kary grożą za zaniedbania? Policja wyjaśnia.

Odśnieżanie chodnika - czyj to obowiązek? Jaka kara?

Kto powinien sprzątać chodnik? Obowiązek nie zawsze spoczywa na właścicielu nieruchomości

Jak czytamy w art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:

Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości, należy do obowiązków właściciela posesji;
właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
Jeśli jednak posesja i chodnik oddzielone są np. pasem zieleni, wówczas obowiązek sprzątania chodnika spoczywa na wynajętej przez gminę firmie, ponieważ chodnik nie jest już położony bezpośrednio przy granicy posesji.

Sprzątanie chodnika. Jaka kara za zaniedbania?

Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą kary. Mandat może zostać nałożony w wysokości do 1500 zł. W przypadku gdy komuś na tym terenie stanie się krzywda, osoba poszkodowana może pozwać właściciela posesji, a to może skończyć się wypłatą odszkodowania lub zadośćuczynienia, pod warunkiem że zostanie udowodnione, iż do zdarzenia wyszło z powodu zanieczyszczonego chodnika.

Nie można też zapomnieć, że na właścicielach i zarządcach nieruchomości spoczywa obowiązek odśnieżania dachów. Niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się karą w wysokości 500 zł, a w najgorszym przypadku może to być nawet rok pozbawienia wolności.

Źródło: KPP Węgorzewo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wegorzewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto